Alois Nebel

Synopse

Adaptace úspěšné stejnojmenné komiksové trilogie autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99.

Příběh filmu Alois Nebel začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce. V dalších rolích se ve filmu objeví Marek Daniel, Ondřej Malý, Simona Babčáková a Ivan Trojan.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA, NĚMECKO

PRODUCENT
PAVEL STRNAD 

ŽÁNR
ANIMOVANÝ, DRAMA

KOPRODUCENTI
PALLAS FILM, TOBOGANG, ČESKÁ TELEVIZE, UPP, SOUNDSQUARE, S PODPOROU STÁTNÍHO FONDU KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
29.9. 2011

DISTRIBUTOR
AEROFILMS

STOPÁŽ
87 min

FORMÁT
DCP, BLU-RAY, HD FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE
TOMÁŠ LUŇÁK

SCÉNÁŘ
JAROSLAV RUDIŠ, JAROMÍR 99, PODLE KOMIKSOVÉ TRILOGIE „ALOIS NEBEL“

KAMERA
JAN BASET STŘÍTEŽSKÝ

STŘIH
PETR ŘÍHA

VÝTVARNÍK
JAROMÍR 99

HRAJÍ
MIROSLAV KROBOT, MARIE LUDVÍKOVÁ, KAREL RODEN, LEOŠ NOHA, ALOIS ŠVEHLÍK, DAVID ŠVEHLÍK, TEREZA VOŘÍŠKOVÁ, MAREK DANIEL, KLÁRA MELÍŠKOVÁ

HUDBA
PETR KRUŽÍK, ONDŘEJ JEŽEK

ZVUK
VIKTOR EKRT, ONDŘEJ JEŽEK

ARCHITEKT
HENRICH BORÁROS

O filmu

Německé slovo Nebel znamená mlha. Pokud ho přečteme pozpátku, dostaneme slovo „Leben”, což znamená život. Právě ze života skrytého v mlze pocitů a vzpomínek je sestavena trilogie komiksových románů Alois Nebel.
Alois Nebel spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu následovaly dva další díly – Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Ty završily trilogii, jež byla jako celek uvedena v roce 2006. Základ scénáře k filmu tvořila právě tato kolekce. Jaromír 99 se nechal inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, které jsou typickou formou lidového umění v Jeseníkách. Kresby v komiksové předloze se proto vyznačují neotesanými černobílými konturami a specificky sychravou, ponurou atmosférou. Komiks vyšel také v Německu a Polsku.
Technologii rotoskopie si tvůrci filmu Alois Nebel vybrali z toho důvodu, že zachovává plynulost a realističnost pohybu postav i předmětů. Výsledkem je obraz maximálně shodný s charakteristickou mimikou a gesty hereckých představitelů. Důležitá je zde precizní ruka animátora, která stojí mezi filmovým předobrazem a výsledným animovaným produktem. Je to doslova ruční práce, která s sebou samozřejmě nese i určité odchylky a nepřesnosti, ale to jsou právě ty detaily, které činí výsledné dílo unikátním. Výsledný tvar není sériovou prací a film má autentičtější atmosféru. Díky rotoskopii zůstal výchozí design komiksové předlohy Alois Nebel zachován a zároveň byl obohacen o jemné nuance živého herectví.

Aktuality

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#10) This endpoint requires the 'manage_pages' permission or the 'Page Public Content Access' feature. Refer to https://developers.facebook.com/docs/apps/review/login-permissions#manage-pages and https://developers.facebook.com/docs/apps/review/feature#reference-PAGES_ACCESS for details.
Type: OAuthException
Code: 10
Please refer to our Error Message Reference.