KDO JSME & KONTAKT

Negativ film productions


Negativ byl založen v roce 1995 a je jednou z nejvýznamnějších producentských společností v České republice. Za dobu své existence vyrobil přes 50 celovečerních hraných, dokumentárních a animovaných filmů. Společnost se zaměřuje na projekty s mezinárodním koprodukčním potenciálem a dlouhodobě spolupracuje s autory, jako jsou Bohdan Sláma, Helena Třeštíková, Michaela Pavlátová nebo Marek Najbrt. Negativ získal pět Českých lvů za nejlepší hraný film (Návrat idiota, Rok ďábla, Štěstí, Protektor a Bába z ledu), tři České lvy za nejlepší dokumentární film (Katka, King Skate, Dálava) a jednoho Českého lva za mimořádný audiovizuální počin (Kancelář Blaník). Filmy dosáhly významných ocenění také na mezinárodních filmových festivalech – Štěstí získalo hlavní cenu na MFF v San Sebastianu, Moje slunce Mad nominaci na Zlaté Glóby a Cenu poroty na MFAF v Annecy. Negativ je držitelem dvou cen Evropské filmové akademie; a to za filmy René v kategorii nejlepší dokumentární film a Alois Nebel v kategorii nejlepší animovaný film. V roce 2023 získal Negativ s filmem Moje Slunce Mad francouzskou národní filmovou cenu César za nejlepší animovaný film. Ve společnosti v současné době působí čtyři producenti – Pavel Strnad, Petr Oukropec, Kateřina Černá a Milan Kuchynka.

Náš tým

Pavel Strnad
Pavel Strnad
Producent

Narodil se v roce 1970 v Praze, po absolvování ČVUT vystudoval filmovou produkci na pražské FAMU. V roce 1995 založil společně s Petrem Oukropcem filmovou produkci Negativ.

Petr Oukropec
Petr Oukropec
Producent / Režisér

Narodil se v roce 1972 v Praze. V roce 1994 debutoval jako producent celovečerním snímkem Indiánské léto. O rok později založil společně s Pavlem Strnadem společnost Negativ. Získal tři České lvy za filmy Návrat idiota, Bába z ledu a Dálava.

Kateřina Černá
Kateřina Černá
Producentka

U filmu začala pracovat v roce 1985. Tři roky strávila jako asistentka produkce a vedoucí výroby v Krátkém filmu, kde se podílela asi na 90 různých dokumentárních projektech. V letech 1988 až 1994 žila v zahraničí, v Německu a v Belgii.

Milan Kuchynka
Milan Kuchynka
Producent

Narodil se v roce 1977 ve Valašském Meziříčí. Po maturitě pracoval jako zvukař v Pražském komorním baletu Pavla Šmoka. Již během studia na FAMU se jako výkonný producent podílel na filmech Želary, Pupendo či Horem pádem.