Film pro lidi, kteří dokážou slyšet melodie.

Rok ďábla

Synopse

Film pro lidi, kteří dokážou slyšet melodie.

Jan Holman, vyléčený alkoholik, přijíždí do Čech točit dokumentární film o alkoholické léčebně. Tam se setkává s Jaromírem Nohavicou a jeho „strážným andělem“, Karlem Plíhalem. Karel Plíhal inscenuje na zkoušku svůj vlastní pohřeb. Smuteční průvod doprovází hudba kapely Čechomor. Jejich energie Plíhalovi učaruje. Později Čechomor doporučí jako doprovodnou kapelu Jaromíru Nohavicovi. Karel Holas, houslista Čechomoru, pracuje jako nájemný hudebník k obveselení hostů ve výtazích  luxusních hotelů.

Během jedné své jízdy se setkává s Jazem Colemanem, ex-zpěvákem britské kapely Killing Joke a dirigentem Sydneyské opery. Jaz nabídne Čechomoru turné se symfonickým orchestrem. Čechomor se ale nakonec rozhodne pro Nohavicu. Vyléčený Nohavica zaujme holandského dokumentaristu Holmana natolik, že opouští své původní plány a vydává se s nimi na turné. To, co zpočátku vypadá jako obyčejné turné, vyústí však nakonec v sérii podivných, místy nadpřirozených zážitků, které vyvrcholí rituálním obřadem na dně povrchového dolu.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

PRODUCENT
PAVEL STRNAD 

ŽÁNR
DRAMA

KOPRODUCENTI
ČESKÁ TELEVIZE, ČESTMÍR KOPECKÝ
S PODPOROU STÁTNÍHO FONDU KIENEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
7. 3. 2002

DISTRIBUTOR
FALCON A.S.

STOPÁŽ
108 min

FORMÁT
35 MM, HD FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE A SCÉNÁR
PETR ZELENKA

KAMERA
MIRO GÁBOR

STŘIH
DAVID CHARAP

HRAJÍ
JAROMÍR NOHAVICA, KAREL PLÍHAL, ČECHOMOR, JAZ KOLEMAN, JAN PRENT

HUDBA
KAREL HOLAS, ČECHOMOR, JAROMÍR NOHAVICA

ZVUK
MICHAL HOLUBEC

O filmu

Petr Zelenka – tvůrce úspěšných Knoflíkářů z roku 1997 – se jako scenárista podílel na Ondříčkových Samotářích a poté jako scenárista a režisér vytvořil celovečerní film Rok ďábla. Zelenka netradičním způsobem vypráví příběh Jaromíra Nohavici a skupiny Čechomor, přičemž dokumentaristicky nahlíží do období, kdy se tento písničkář léčil ze závislosti na alkoholu. Jako Nohavicův „anděl strážný“ se v tomto snímku představuje hudebník Karel Plíhal.
S myšlenkou natočit film s J. Nohavicou a Čechomorem v hlavních rolích přišel Zelenka v létě roku 2000, kdy spolu tito hudebníci hráli na krátké koncertní šňůře. Zelenkův film je navíc obohacen rozhovory nejen se zmíněnými aktéry, ale i s dalšími zajímavými postavami, jimiž jsou bezesporu hudebník Jaz Coleman a holandský dokumentarista Jan Holman (Jan Prent), který by chtěl Nohavicu přistihnout ve chvíli, kdy začne znovu pít.
Zručný mystifikátor Zelenka má ve svém filmu také scény se surrealistickým, mystickým – ba až s nadpřirozeným vyzněním. Natáčení filmu proběhlo v květnu a červnu 2001 na různých místech republiky, filmový štáb natáčel vedle hraných scén i koncerty Nohavici a Čechomoru, které jsou důležitou součástí děje. „Je to film o tom, jak elegantně odejít ze světa. Nebo je to film o přátelství, či o tom, jak jsou čtyři muzikanti svědky zázraku. Může být také o tom, jak vám mohou ti, které potkáte, změnit život,“ řekl o svém filmu scenárista a režisér Petr Zelenka.