Lehce mrazivá komedie

Návrat idiota

Synopse

Lehce mrazivá filmová komedie, inspirovaná titulní postavou románu F. M. Dostojevského

František nikdy nic nepoznal a nic pořádného nezažil. Svůj dospělý život strávil za zdmi léčebny a tak má teď ze všeho jen první dojmy. Vrací se ke svým jediným blízkým, kteří o jeho existenci neměli zdání. Mají svůj život a své vztahy.

Vztahy tak propletené a zapeklité, že v nich František uvízne jako v síti. Zamotá se do milostných, sourozeneckých a rodičovských konfliktů. Octne se v trapných, komických i dusivých situacích. Je svědkem partnerských rošád, milostných kolizí i citových explozí svých blízkých. Se všemi cítí a všechno se ho dotýká. Chápe je lépe, než se chápou sami. Ale jen ten, kdo pochopí jeho, mu pomůže skutečně se vrátit.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA
NĚMECKO

PRODUCENT
PETR OUKROPEC

ŽÁNR
KOMEDIE, DRAMA

KOPRODUCENTI
ČESKÁ TELEVISE, TS ČESTMÍRA KOPECKÉHO
S PODPOROU STÁTNÍHO FONDU KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
25. 2. 1999

DISTRIBUTOR
CINEMART EURO

STOPÁŽ
99 min

FORMÁT
35 mm, HD Files

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE A SCÉNÁŘ
SAŠA GEDEON

KAMERA
ŠTĚPÁN KUČERA

STŘIH
PETR TURYNA

HRAJÍ
PAVEL LIŠKA, ANNA GEISLEROVÁ, TATIANA VILHELMOVÁ, JIŘÍ LANGMAJER, JIŘÍ MACHÁČEK, ZDENA HADRBOLCOVÁ, JITKA SMUTNÁ, PAVEL MAREK, ANNA POLÍVKOVÁ A DALŠÍ

HUDBA
VLADIMÍR GODÁR

O filmu

Idiot F.M. Dostojevského a Idiot Saši Gedeona

Co oba dva spojuje, přes obrovskou vzdálenost, která je dělí?
Když Dostojevského dědicové zjistili, že Gedeonův film nemá se slavným románem příliš mnoho společného, byli poněkud rozladěni. Především volností, s jakou se Gedeon nechal inspirovat hlavní postavou.

A co na to Fjordor Michajlovič?
Ve filmovém štábu Návratu idiota se říká, že jednou pozdě v noci, už skoro nad ránem kdesi v podhůří, po poslední klapce náročné noční směny, přistoupil k režiséru Gedeonovi neznámý muž. Chvíli se díval na ten filmařský zmatek, potom řekl „chorošo!“ a uznale poklepal Sašu Gedeona po rameni. Pak zmizel v ranní mlze.
V Moskvě nedávno vyšla kniha, inspirovaná Gedeonovým filmem.