Synopse

14 let zápasu s drogovou závislostí v dokumentárním filmu Heleny Třeštíkové

Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká – chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život – touží mít přítele, jednou i rodinu.

Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budocí mateřství jí nabídne životní motivaci?

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM

KOPRODUCENTI
Czech Television, RWE, STÁTNÍ FOND ČR PRO PODPORU A ROZVOJ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
25. 2. 2010

DISTRIBUTOR
AEROFILMS

STOPÁŽ
90 MIN

FORMÁT
DCP, 35 MM, SD FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
HELENA TŘEŠTÍKOVÁ

KAMERA
VLASTIMIL HAMERNÍK, KRISTIÁN HYNEK, MARTIN KUBALA, FERDINAND MAZUREK, BRAŇO PAŽITKA, MIROSLAV SOUČEK, TOMÁŠ TŘEŠTÍK

STŘIH
JAKUB HEJNA

HUDBA
TADEÁŠ VĚRČÁK

ZVUK
VÁCLAV HEJDUK, STANISLAV HRUŠKA, JAROSLAV JEDLIČKA A DALŠÍ

O filmu

Režisérku zaujal příběh mladičké Katky především proto, že na rozdíl od většiny ostatních narkomanů byla schopna svou závislost reflektovat a její beznadějný, syrově autentický zápas, odbývající se převážně v polosvětě squatů, nočních ulic a nádraží, je tím ještě tragičtější. Helena Třeštíková provázela dnes třiatřicetiletou Katku téměř půlku jejího života. Výsledkem je sugestivní obraz života, navždy poznamenaného závislostí a úpadkem. Vedle filmů Marcela (2007) a René (2008 – Evropská filmová cena pro nejlepší dokument roku) tak Katka (2009) představuje závěr trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo na okraji společnosti.