Čtyři slunce

Synopse

Kolik sluncí je třeba, abychom byli šťastní? Příběh rodiny a jejích přátel z menšího města vypráví o touze proměnit svůj život k lepšímu, ale také o tom, jak často jsou děti ovlivňovány přešlapy svých rodičů. Téměř čtyřicetiletý, ale pubertou doposud zmítaný otec od rodiny Jára (Jaroslav Plesl) se stále nepoučil z vlastních chyb a jeho úlety s sebou přinášejí komické momenty. S partnerkou Janou (Anna Geislerová) vychovávají dvě děti. Starší z nich je dospívající syn z Járova prvního manţelství Véna (Marek Šácha), který v příběhu sehraje klíčovou roli po boku staršího kamaráda, punkáče Jerryho (Jiří Mádl). Jana prožívá krizi v manželství, ta vyvrcholí v momentě, kdy Járu vyhodí z práce a ona si najde milence (Igor Chmela). Lavinu nečekaných událostí z povzdálí sleduje a možná nakonec ovlivní místní guru Karel, jehož ztvárnil v nezvyklé herecké poloze Karel Roden. Nový film mezinárodně ceněného režiséra Bohdana Slámy si odbyl světovou premiéru v soutěžní sekci filmového festivalu Sundance ve Spojených státech.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

ŽÁNR
KOMEDIE, DRAMA

KOPRODUCENTI
ČESKÁ TELEVIZE, I/O POST

PREMIÉRA
8. 3. 2012

DISTRIBUTOR
FALCON

STOPÁŽ
105 min

FORMÁT
DCP, HD FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE
BOHDAN SLÁMA

SCÉNÁŘ
BOHDAN SLÁMA

KAMERA
DIVIŠ MAREK

STŘIH
JAN DAŇHEL

Kostýmní výtvarnice
ZUZANA KREJZKOVÁ

HRAJÍ
JAROSLAV PLESL, ANNA GEISLEROVÁ, MAREK ŠÁCHA, ANNA BUBENÍKOVÁ, KAREL RODEN, KLÁRA MELÍŠKOVÁ, IGOR CHMELA, JIŘÍ MÁDL, VLADIMÍR MERTA

HUDBA
VYPSANÁ FIXA

ZVUK
JAN ČENĚK

ARCHITEKT
JAN VLASÁK

O filmu

Zatímco se Bohdan Sláma ve svých předchozích filmech zabýval zejména motivem hledání lásky, ve svém novém filmu Čtyři slunce nabízí divákovi současné lehce humorné rodinné drama o věcech přirozených a nadpřirozených. Příběh rodiny z menšího českého města a jejích přátel se dotýká těch, kteří se smiřují s realitou nesplněných snů a zároveň ještě mají touhu proměnit svůj život k lepšímu. Slámův nový filmový příběh naráží také na aktuální problémy, které může přinášet život v neúplných nebo nefunkčních rodinách, ale zároveň s tím zachycuje zápas o udržení funkce rodiny v současné době. Hlavní hrdina filmu může být divákovi blízký třeba jen tím, že opakuje stále dokola stejné chyby, protože chybovat je přirozené a lidské. Vizuální a symbolickou rovinu filmu tvoří zahrádky – stále výrazný fenomén v české společnosti.
„Do svého nového filmu jsem tentokrát v rámci klíčových postav z velké části obsadil herce, se kterými jsem v minulosti nepracoval, ať uţ se to týká Jaroslava Plesla, Jiřího Mádla nebo Karla Rodena,“ říká reţisér Bohdan Sláma. V případě postavy dospívajícího syna se nebál sáhnout po neherci, jak už se mu vyplatilo v rámci předešlých filmů. Mladého Marka Šáchu tak měsíce hledal na středních školách a punkových koncertech. K typově přesnému klukovi zároveň dlouho zvažoval herecky silný protějšek, ten objevil v Jiřím Mádlovi, který si zahrál postavu staršího kamaráda, punkáče Jerryho.