Indiánské léto

Synopse

Tragikomický příběh o dívčím poznání, proměně a zasvěcení.

Uzavřená a samotářská dospívající Klára tráví konec léta u babičky se svou sestřenici Marii, která je jejím pravým opakem. Na místní diskotéce se Klára seznámí se dvěma chlapci, usilujícími o Marii. Vztahy mezi oběma dívkami a zároveň jejich vztahy k oběma mladíkům tvoří předivo křehkého příběhu dospívání.

Debut Saši Gedeona je volně napsaný na motivy povídky F.S. Fitzgeralda. Za všedním komediálním příběhem se skrývá metafora o paradoxech, které zakusil každý z nás a už se jich nikdy nezbavil. Je to příběh o neovlivnitelnosti osudu, o zalidněné samotě, o veselém utrpení a o pitomostech. O pitomostech lásky a nenávisti.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

ŽÁNR
DRAMA

KOPRODUCENT 
ČESKÁ TELEVISE, MARS PRODUCTIONS, F.I.F.C.S. JAPAN, STÁTNÍ FOND PRO PODPORU A ROZVOJ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
2. 2. 1995

DISTRIBUTOR
LUCERNAFILM – BETA

STOPÁŽ
65 min

FORMÁT
SD DIGITAL FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
SAŠA GEDEON

KAMERA
MILOŠ KABYL

STŘIH
PETR TURYNA

HUDBA
PETR SKOUMAL

ZVUK
JAN ČENĚK

O filmu

Díky úspěchu školního snímku Zavřeno pro rodinný smutek, který získal Cenu za nejlepší drama na mezinárodním festivalu studentů filmových škol (FFICS v Tokiu 1992), mohl absolvent katedry režie na FAMU Saša Gedeon natočit Za finanční odměnu, spojenou s touto cenou, další film. S pomocí Tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého z České televize tak vznikl Gedeonův první celovečerní film který sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny šedesátých let, ale který zároveň přichází s novým pohledem.
V jednoduchém vyprávění o čtyřech mladých lidech na konci léta rozehrává scenárista a režisér Saša Gedeon v konkrétních postavách příběh mnoha jejich vrstevníků z dnešní doby a z dnešního světa. Zachycuje jejich pocit prázdnot a tápavého hledání svého místa, včetně povrchnosti jejich dialogů, ale tak včetně podvědomé víry v lásku. První setkání s city a s projevy dospělosti podává v lyrické tragikomické formě. Životní pocity hrdinů dokreslují texty písni účinku jící skupiny Brutus, patrně souznící s postojem dospívající generace. V po listopadové filmové produkci jde o ojedinělý snímek, který staví na odlišných východiscích, než většina ostatní české tvorby.

Aktuality

[custom-facebook-feed id=IndianskeLeto num=3]