Indiánské léto

Synopse

Tragikomický příběh o dívčím poznání, proměně a zasvěcení.

Uzavřená a samotářská dospívající Klára tráví konec léta u babičky se svou sestřenici Marii, která je jejím pravým opakem. Na místní diskotéce se Klára seznámí se dvěma chlapci, usilujícími o Marii. Vztahy mezi oběma dívkami a zároveň jejich vztahy k oběma mladíkům tvoří předivo křehkého příběhu dospívání.

Debut Saši Gedeona je volně napsaný na motivy povídky F.S. Fitzgeralda. Za všedním komediálním příběhem se skrývá metafora o paradoxech, které zakusil každý z nás a už se jich nikdy nezbavil. Je to příběh o neovlivnitelnosti osudu, o zalidněné samotě, o veselém utrpení a o pitomostech. O pitomostech lásky a nenávisti.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

ŽÁNR
DRAMA

KOPRODUCENT 
ČESKÁ TELEVISE, MARS PRODUCTIONS, F.I.F.C.S. JAPAN, STÁTNÍ FOND PRO PODPORU A ROZVOJ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
2. 2. 1995

DISTRIBUTOR
LUCERNAFILM – BETA

STOPÁŽ
65 min

FORMÁT
SD DIGITAL FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
SAŠA GEDEON

KAMERA
MILOŠ KABYL

STŘIH
PETR TURYNA

HUDBA
PETR SKOUMAL

ZVUK
JAN ČENĚK

O filmu

Díky úspěchu školního snímku Zavřeno pro rodinný smutek, který získal Cenu za nejlepší drama na mezinárodním festivalu studentů filmových škol (FFICS v Tokiu 1992), mohl absolvent katedry režie na FAMU Saša Gedeon natočit Za finanční odměnu, spojenou s touto cenou, další film. S pomocí Tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého z České televize tak vznikl Gedeonův první celovečerní film který sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny šedesátých let, ale který zároveň přichází s novým pohledem.
V jednoduchém vyprávění o čtyřech mladých lidech na konci léta rozehrává scenárista a režisér Saša Gedeon v konkrétních postavách příběh mnoha jejich vrstevníků z dnešní doby a z dnešního světa. Zachycuje jejich pocit prázdnot a tápavého hledání svého místa, včetně povrchnosti jejich dialogů, ale tak včetně podvědomé víry v lásku. První setkání s city a s projevy dospělosti podává v lyrické tragikomické formě. Životní pocity hrdinů dokreslují texty písni účinku jící skupiny Brutus, patrně souznící s postojem dospívající generace. V po listopadové filmové produkci jde o ojedinělý snímek, který staví na odlišných východiscích, než většina ostatní české tvorby.

Aktuality

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#10) To use 'Page Public Content Access', your use of this endpoint must be reviewed and approved by Facebook. To submit this 'Page Public Content Access' feature for review please read our documentation on reviewable features: https://developers.facebook.com/docs/apps/review.
Type: OAuthException
Code: 10
Please refer to our Error Message Reference.