Jak se vaří dějiny

Synopse

6 válek  * 10 receptů  *  60 361 024 mrtvých

Dokumentární film o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství a prohry státníků. O polní kuchyni jako modelu světa, kde se příprava jídla stává taktikou boje.

Boje o velké ideály, které stojí na pevných nohách kuchyňského stolu. Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán až po Rusko.

ZEMĚ
SLOVENSKO
ČESKÁ REPUBLIKA
NĚMECKO

ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM

KOPRODUCENT 
S PODPOROU STÁTNÍHO FONDU ČR PRO PODPORU A ROZVOJ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
23. 4. 2009

DISTRIBUTOR
AEROFILMS

STOPÁŽ
88 MIN

FORMÁT
HD CAM
HD FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
PETER KEREKES

KAMERA
MARTIN KOLLÁR

STŘIH
MAREK ŠULÍK

ÚČINKUJÍ
VASSILIJ NIKOLAJEVIČ LOGUNOV, FRANZ WIENHART, KLAVDIA MATVEJEVNA LOBANOVOVÁ, HEINZ RUDINGER, LIEPKE DISTEL, BÉKÉS MIHÁLY, JACQUES BESSON, RENÉ BIANCHI, LJUDMILA VLADIMIROVNA KORNEVOVÁ…

HUDBA
MAREK PIAČEK

O filmu

V novém dokumentárním snímku Jak se vaří dějiny se renomovaný slovenský režisér Peter Kerekes podobně jako ve svých předešlých dokumentech (Ladomírské morytáty a legendy, 1998; 66 sezón, 2004) opět zaměřuje na dávnou minulost i nedávnou přítomnost. Prostřednictvím dramatických příběhů vojenských kuchařů, kteří vařili pro vojáky v průběhu mnoha krvavých válečných konfliktů, nás tvůrce provede různými zeměmi, dějinnými epochami, událostmi, jež změnily historii i mapu Evropy. A tím nás zároveň i zasvětí do podnes většinou těžko řešitelných vztahů plných paradoxů mezi lidmi, národy a zeměmi. Na filmovém plátně se hned v úvodu vedle sebe ocitají a vzájemně jsou konfrontováni lidé, kteří v jistých obdobích evropské historie stáli, či spíše „vařili proti sobě“: Němec Franz Wienhart pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, když vyhrávali 2. světovou válku, ač již byla německá armáda na ústupu. Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, se po válce rozhodl Němcům pomstít tím, čeho se mu v táboře nedostávalo – chlebem… Ruska Klavdia Lobanovová vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, kteří se vrhali do vzdušných soubojů s německými letadly. Maďar Békés Mihály připravoval jídlo sovětským vojákům, když okupovali Maďarsko. Ljudmila Kornevová zas vařila sovětským vojákům v době jejich okupace československého státu. Rus Vasilij Logunov nedokázal vyhrát nad zloději ve válce v Čečensku. Dva Francouzi Jacques Besson a René Bianchi se neshodují v pátrání po vítězi války mezi mocnostmi a srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović zase naopak shodně tvrdí: „Vařili jsme pro naše lidi – a vařili jsme proti Chorvatům, samozřejmě!“