Právě jste dokončila film Kupředu levá, Kupředu prává, který sleduje aktivity mladých komunistů a konzervativců. Jak jste se dostala k takovému tématu?
V rámci studia na FAMU jsem natočila krátký film s mladými komunisty. Téma mi připadalo zajímavé, chtěla jsem ho rozšířit a začala jsem hledat ideologický protipól, takže jsem logicky dospěla k mladým konzervativcům. Lidi, o kterých jsme natáčeli, jsou v podobném věku jako je náš štáb. Připadalo mi zajímavé, že veškerý volný čas tráví na akcích Komunistického svazu mládeže nebo Mladých konzervativců. Zároveň mohou jednou – za pět deset let – stanout ve vyšší politice a možná budou rozhodovat o našich osudech. Budeme je vídat v televizi a přemýšlet nad nimi jako nad současnými politiky…
Dokument jste natáčela v průběhu uplynulého roku, sledovala jste v něm události kolem voleb do Poslanecké sněmovny…
Natáčet jsme začali 17. listopadu 2005, tedy na výročí, které každá ze skupin slaví po svém a kde došlo zároveň k zajímavé konfrontaci, pokračovali jsme například přes 1. květen až do června tohoto roku. Celý film volby provází, protože obě z těchto skupin podporují svou mateřskou stranu, tedy KSČM a ODS. Ta podpora spočívá v tom, že se účastní různých předvolebních meetingů, podpůrných akcí… Vyvrcholením našeho filmu jsou právě volby do Poslanecké sněmovny, takže jsme sledovali také reakce našich hrdinů na volební výsledky. To, že volby skončily patem, je možná ten nejlepší konec našeho příběhu, ale jako občanka České republiky rozhodně nadšená nejsem
Podobají se aktivity mladých v těchto dvou organizacích nebo se nějak zásadné odlišují?
Film jsem zamýšlela s tím, že budu hledat společné body mezi jejich politickými aktivitami i osobními příběhy. Ti lidé se pravidelně scházejí,organizují různé akce, zúčastňují se předvolebních agitací a v organizaci často nachází nejlepší přátele i partnery… To je stejné. Na první pohled jsou tam však jasné velké i malé rozdíly. Mladí komunisté kouří zásadně Startky, kouřit Marlbora je pro ně příliš americké. Jejich pokoje zdobí Che Guevara a Lenin, v pokoji konzervativců najdete Václava Klause nebo Margarette Thatcherovou. Jasné rozdíly jsou patrné při pohledu do knihovny – Stalin a Lenin versus Hayek a Churchill. Mladí konzervativci pomalu nevyjdou bez kravaty a bez obleku, navzájem si často vykají, komunisté se oslovují soudruzi, vizáž příliš neřeší. Na jedné straně mladá komunistka, která bydlí v 1+1 na sídlišti se svou maminkou, na druhé straně kluk, jemuž rodiče koupili luxusní byt na Vyšehradě.
Mají tito lidé nějaké konkrétní vzory, ke kterým vzhlíží?
Mladí komunisté mají spoustu hrdinů, velmi populární je právě Che Guevara, Lenin a někdy i kontroverzní Stalin. V české politice je to například Miroslav Grebeníček. Konzervativci si cení mimo jiné George Bushe. U nás je konzervatismus poměrně mladý, takže zásadním a největším vzorem je v české politice Václav Klaus. Také to, že se stal českým prezidentem bylo pro ně určitě velkým zážitkem. Ani jedna skupina ale nemá v lásce například Václava Havla a celou Stranu Zelených.
V dokumentu sledujete kromě událostí kolem obou skupin také šest konkrétních hrdinů, co vás na nich zajímá?
Určitě motivace ke vstupu do takové organizace, rodinné zázemí, které mladé lidi do značné míry formuje… Zaznamenali jsme několik druhů rodin, ze kterých naši hrdinové pochází. V jednom případě je u mladého komunisty vidět jakási revolta, Jeho rodiče jsou totiž pravicově založení, maminka mladé komunistky je zas velice aktivní v politice, dokonce kandidovala do Poslanecké sněmovny za KSČM. Jeden z mladých konzervativců například věnoval k vánocům své matce plakát Václava Klause a přemluvil ji, aby vstoupila do ODS..
Jakým divákům byste film Kupředu levá, Kupředu pravá doporučila?
Určitě bychom chtěli oslovit všechny lidi, které zajímá politika. ale vlastně nejen ty, protože mladí lidé, kteří se objeví v našem filmu, budou možná jednou rozhodovat o životních podmínkách každého z nás. Jeden z našich konzervativců byl letos na nevolitelném místě kandidátky do Poslanecké sněmovny, tři z nich mají reálnou šanci dostat se do zastupitelstev. Tento dokument ale není jenom o politice. Točili jsme také o vztazích, radostech a snech, film zároveň ukazuje, že mladí lidé stále hledají nějaký únik a společnost stejně smýšlejících kamarádů. Jeden mladý komunista řekl, že KSM je pro něj takové akvárium ve světě, ze kterého mu je jinak na zvracení…