Synopse

13 let na cestě ze dna v dokumentárním filmu Heleny Třeštíkové.

Mnoho drogově závislých matek je při narození dítěte skálopevně rozhodnuto s narkomanií přestat, málokterá to však zvládne. Mallory svůj život kvůli malému Kryštofovi restartovat dokázala, přestože „nečekala, že to bude tak hustý“.

V průběhu třinácti let navázala několik špatných vztahů, žila půl roku v nepojízdném autě, syna dala na čas do ústavu, na úřadech se marně snažila zajistit pro ně dostupné bydlení. Díky své nezdolnosti a odhodlání ale nakonec dokázala nepřízeň osudu zvrátit. Nejnovější časosběrný snímek režisérky Heleny Třeštíkové, oceněný na MFF v Karlových Varech, přináší životní příběh, který spěje ke světlu na konci tunelu.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM

KOPRODUCENT 
ČESKÁ TELEVIZE
FILMOVÉ CENTRUM 

PREMIÉRA
23. 7. 2015

DISTRIBUTOR
AEROFILMS

STOPÁŽ
101 MIN

FORMÁT
DCP

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
HELENA TŘEŠTÍKOVÁ

KAMERA
MIROSLAV SOUČEK, VLASTIMIL HAMERNÍK, ROBERT NOVÁK, DAVID CYSAŘ, JIŘÍ CHOD, JAKUB HEJNA

STŘIH
JAKUB HEJNA

DRAMATURG
JAN GOGOLA ML., MICHAEL TŘEŠTÍK

HUDBA
TADEÁŠ VĚRČÁK

ZVUKOVÝ DESIGN
RICHARD MÜLLER

O filmu

Režisérka Helena Třeštíková se s Mallory setkala poprvé v roce 2002 v rámci filmového cyklu o drogách na téma Ženy a drogy, ve kterém byla Mallory příkladem matky, jež přestala po narození dítěte fetovat. A Mallory tehdy s drogami opravdu ze dne na den skoncovala, přestože její tehdejší život po návratu z komunity pro matky s dětmi a chráněného bydlení v pražském Sananimu byl skutečným zápasem o přežití.
„Návrat do společnosti byl drsný. Když jsem se naučila zvládat chutě a stres při výchově dítěte, dávat dni správný rytmus, narazila jsem na spoustu překážek a nedůvěru okolí. Pokud chceš sociální byt, musíš mít stálý příjem ze zaměstnání, což je s malým dítětem bez střechy nad hlavou nereálné. Poslední kapkou byl pokus získat holobyt v komplexu pro neplatiče, kámen úrazu byl totiž v tom, že jsem nebyla neplatič,“ popisuje Mallory svůj nekonečný boj s úřady. V roce 2012 začala Mallory studovat střední školu se zaměřením na sociální práce a po praxi působila jako dobrovolnice ve sdružení Asistence. Ve vzdělání chce pokračovat na vyšší odborné škole.

Aktuality

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#10) This endpoint requires the 'manage_pages' permission or the 'Page Public Content Access' feature. Refer to https://developers.facebook.com/docs/apps/review/login-permissions#manage-pages and https://developers.facebook.com/docs/apps/review/feature#reference-PAGES_ACCESS for details.
Type: OAuthException
Code: 10
Please refer to our Error Message Reference.