Synopse

Dokumentární film Heleny Třeštíkové o neobyčejném živote obyčejné ženy

Dokumentární série Manželské etudy široce zachycuje čtvrtstoletí české společnosti pozorováním osudu několika manželských párů. Jejich kauzalita je daná metodou, kdy sám čas skládá příběh.

Jedním z nejsilnějších byl příběh Marcely, které na konci natáčení tragicky zemřela dcera. Cyklus právě vysílala televize a diváci vstoupili do dalšího dění. Zoufalé ženě se snažili pomoct, posílali jí dary a peníze. Režisérka s ní byla i nadále v každodenním kontaktu a pokračování emocionálně vypjaté situace tak dalo vzniknout celovečernímu filmu.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

PRODUCENT
KATEŘINA ČERNÁ
PAVEL STRNAD
ANNA BECKOVÁ

ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM

S PODPOROU
STÁTNÍ FOND ČR PRO PODPORU A ROZVOJ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
28. 2. 2007

DISTRIBUTOR
AEROFILMS

STOPÁŽ
82 MIN

FORMÁT
35 MM, SD Files

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE
HELENA TŘEŠTÍKOVÁ

SCÉNÁŘ
HELENA TŘEŠTÍKOVÁ

STŘIH
ALOIS FIŠÁREK, LENKA POLESNÁ, ZDENEK PATOČKA

KAMERA
JAN MALÍŘ, MIROSLAV SOUČEK, VLASTIMIL HAMERNÍK

DRAMATURG
MICHAEL TŘEŠTÍK, DARJA MACÁKOVÁ

ZVUK
ZBYNĚK MIKULÍK, PETR PROVAZNÍK, JAN VALOUCH

O filmu

„Příběh Marcely a jejího exmanžela Jiřího byl už při natáčení v osmdesátých letech dramatický a plný zvratů. Už tehdy vznikla delší verze pro kina nazvaná Z lásky. Pro mě je tedy dovyprávění osudu Marcely pouze logickým vyústěním událostí,“ říká Helena Třeštíková. 

Intimní příběh ženy začal v roce 1980 na jedné z pražských radnic. Ještě černobílý film sleduje události po dobu šesti let. V roce 1999 vstupujeme znovu do života Marcely, ale natáčení musí být přerušeno těsno poté, co se hlavní hrdinka dozvídá, že její dceru Ivanu srazil vlak. Čtyři měsíce poté, v dubnu 2006, se znovu začíná točit. „Na začátku jsme netušili, co vlastně natočíme. Doufali jsme, že zaznamenáme Marcelino vyrovnávání se s nepřízní osudu, začátek nového života částečně realizovaný díky penězům televizních diváků,“ dodává Helena Třeštíková. Síla reality před kamerou však mnohdy může zaskočit.