Synopse

Miro Žbirka, kterému všichni říkají prostě Meky. Jeho jméno a hity znají všichni, Žbirku samotného a jeho skutečný život zná ale málokdo. Přitom se podobá skvělé písni, má strhující příběh, tempo, emoce a překvapení. Energický filmový portrét Meky představuje populárního zpěváka z těsné blízkosti, zcela otevřeně a upřímně a v nečekaných souvislostech i s humorem. Film natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA, SLOVENSKO

PRODUCENT
KATEŘINA ČERNÁ, ZUZANA MISTRÍKOVÁ, ĽUBICA ORECHOVSKÁ

ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM

KOPRODUCENTI
MIRO AGENCY, ČESKÁ TELEVIZE, RTVS

PREMIÉRA
8. 7. 2020

DISTRIBUTOR
BONTONFILM

STOPÁŽ
80 min

FORMÁT
DCP

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE
Šimon Šafránek

SCÉNÁŘ
Šimon Šafránek, Honza Vedral

STŘIH
Šimon Hájek

KAMERA
Martin Žiaran

ZVUK
Richard Müller

O filmu

V Mekym jsme se snažili udělat filmový portrét, jaký tu není. Bez sentimentu a patosu, zato s humorem. V obraze blikavý, energický a podvratný. S hlasitou muzikou, a především pokud možno upřímný a emocionální, lidský.
Mekyho jsme sledovali téměř rok, od ložnice po nabitý koncert v Londýně až ke koncertnímu zákulisí ve vyprodané pražské O2 Areně. Dostali jsme se k neviděným soukromým archivům, a také k neznámým verzím Mekyho pozdějších hitů.
A celou dobu jsme pátrali po tom, kdo je tenhle muzikant, jehož písně zní z rádia přes 40 let, všichni je znají. Ale nikdo nezná jeho – „je to přece takový milý, nekonfliktní chlapík.“ A tak jsme se vydali po stopách tohohle „Angličana z Bratislavy,“ který v životě učinil několik pozoruhodných rozhodnutí i obětí a došel z jakési Gunduličovy ulice až do slavných londýnských nahrávacích studií Abbey Road Studios.