SCÉNY Z PREZIDENTSKÉ KUCHYNĚ

Občan Havel

Synopse

Překážky jsou jen od toho, aby se překonávaly.

Celovečerní film „Občan Havel“ režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy.
Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

PRODUCENT
JARMILA POLÁKOVÁ

ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM

KOPRODUCENTI
PAVEL STRNAD, MICHAEL WOLKOWITZ, JAN KRÁSA, DAVID DUŠEK S PODPOROU STÁTNÍHO FONDU ČR PRO PODPORU A ROZVOJ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
31. 1. 2008

DISTRIBUTOR
AEROFILMS

STOPÁŽ
82 MIN

FORMÁT
HD FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE
PAVEL KOUTECKÝ, MIROSLAV JANEK

KAMERA
STANO SLUŠNÝ

STŘIH
TONIČKA JANKOVÁ

DRAMATURGIE
HANA JEMELÍKOVÁ

O filmu

Pavel Koutecký sledoval Havlův politický a soukromý život ve funkci hlavy státu a zachytil přes stovku událostí třináctiletého období. V dokumentu se objeví celá řada osobností světové politiky a kultury, protože Havel pustil Kouteckého do míst, kam veřejnost a novináři měli vstup zakázaný. “Všichni souhlasili s tím, že jde o natáčení pro archiv, které bude použito později. A tak filmoví diváci uvidí unikátní záběry ze zákulisí Havlových zahraničních návštěv, mnoha přijetí na Pražském hradě i příprav návštěvy amerického prezidenta Billa Clintona včetně jeho improvizovaného vystoupení s darovaným saxofonem v pražské Redutě,” řekla producentka filmu Jarmila Poláková. Dokument Občan Havel dokončil po tragické smrti Pavla Kouteckého režisér Miroslav Janek.