Synopse
Dramatické osudy tří žen, které nuceně sloužily Hitlerově říši.
Třetí říši během druhé světové války nuceně sloužilo 13 milionů totálně nasazených, z nichž mnohým tato zkušenost navždy změnila život. Patří k nim také tři ženy – Polka Barbara Müller, Češka Libuše Audrlická a Ukrajinka Inna Klimenko. Všechny byly v Německu nuceny pracovat v nelidských podmínkách, zažily vyčerpání a strach. Jedna se obávala návratu do vlasti a paradoxně se provdala za Němce, druhá se vrátila, rozpadlo se jí však manželství a ona nakonec přežila svou dceru i vnučku, třetí byla KGB donucena k rozvodu se svým mužem, aby se s ním ve stáří znovu setkala a nalézla s ním hrob svého milovaného – též nuceně nasazeného bratra.
Režisér Tomáš Kudrna ve svém novém snímku zachycuje tři příběhy žen, které nemohou být odlišnější a přece mají jedno společné – nucené práce v nenáviděném nacistickém Německu, které navždy ovlivnily jejich osudy.
ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA
NĚMECKO
PRODUCENT
Kateřina Černá
Simone Baumann
Solveigh Hardt
ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM
KOPRODUCENTI
Česká televize, rbb Fernsehen
PREMIÉRA
8. 3. 2011
DISTRIBUTOR
Aerofilms
STOPÁŽ
89 min
FORMÁT
DCP
Trailer a fotografie
Tvůrci
REŽIE
Tomáš Kudrna
SCÉNÁŘ
Tomáš Kudrna
KAMERA
Marcus Winterbauer
STŘIH
Evženie Brabcová, Šimon Špidla
HUDBA
Matthias Falkenau
ZVUK
Christian Carl, Johannes Deberenz, Ivan Horák, Ulla Kösterke, Daniel Němec, Martin Witte
O filmu
Nápad natočit dokumentární film o nuceně nasazených vznikl v roce 2007. Tomáš Kudrna tehdy spolupracoval na jiném snímku s lipskou producentskou společností Le Vision, jež dostala od televize ARD nabídku natočit film o nuceně nasazených. Zástupci německé nadace EVZ Stiftung pak přišli s návrhem, aby se na tomto filmu podílel Jiří Menzel. Ten se nakonec na snímku Po dlouhé noci den podílel jako supervizor.
Trvalo však dlouho, než se podařilo najít vhodné protagonisty, kteří by vyhovovali stanoveným kritériím – bylo třeba, aby pocházeli konkrétně z Ukrajiny, Polska a České republiky. Režisér chtěl najít také někoho, komu nucené nasazení změnilo život a mělo zásadní dopad na jeho poválečný příběh, kdo je i přes svůj vysoký věk v dobré formě a byl by schopen cestovat třeba přes půl Evropy do míst, kde za války nuceně pracoval. Jako první se podařilo najít ženu s výjimečným příběhem z Ukrajiny, Innu Klimenko. Doslova na poslední chvíli se pak díky německému producentovi a spolupráci s neziskovými organizacemi podařilo vyhledat další dvě aktérky Barbaru Müller a Libuši Audrlickou, jejichž příběhy jsou stejně dramatické a bohaté na zlomové události.