Soukromý vesmír

Synopse

Dějiny jedné rodiny v 37 letech v novém časosběrném filmu Heleny Třeštíkové

Honza se narodil v roce 1974 do neradostné doby reálného socialismu v Československu. Jeho rodiče Jana a Petr v té době neměli vlastní byt a bydleli v jednom pokoji u Janiny rozvedené maminky a ovdovělé babičky.

Po několika letech se rodina odstěhovala z Prahy do Liberce, kde si Petr našel práci s bydlením pro rodinu. Když se Honza narodil, začal si jeho otec psát rodinnou kroniku a pokračoval v tom následujících 37 let. Soukromý vesmír ukazuje nejen život jedné obyčejné české rodiny, ale také proměny české společnosti v posledních čtyřech dekádách. Kdo jsme, odkud přicházíme a kam směřujeme?

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM

KOPRODUCENT 
ČESKÁ TELEVIZE
RWE 

PREMIÉRA
26. 1. 2012

DISTRIBUTOR
AEROFILMS

STOPÁŽ
83 MIN

FORMÁT
DCP

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
HELENA TŘEŠTÍKOVÁ

STŘIH
JAKUB HEJNA

ZVUK
LUKÁŠ MOUDRÝ

ÚČINKUJÍ
Jana Kettnerová, Petr Kettner, Jan Kettner, Anna Kettnerová-Jirásková, Eva Kettnerová, Samuel Jirásek, Edurna Lertxundi, Martin Lertxundi a další

O filmu

Dějiny jedné rodiny zaznamenala Helena Třeštíková ve svém zatím nejdelším časosběrném projektu. Film Soukromý vesmír natáčela 37 let a zachytila tak v ohromující šíři života členů jedné obyčejné české rodiny od 70. let až do současnosti. Helena Třeštíková začala sledovat s filmovým štábem svou kamarádku Janu v roce 1974. Jana tehdy čekala první dítě s manželem Petrem a právě život jejich syna Honzy je osou tohoto filmu. Před kamerou se tu narodí, vyrostou a dospějí dohromady tři děti a jejich rodiče prožijí velkou část svého života. Zatímco archivní záběry připomínají uměleckou kariéru Karla Gotta, významné okamžiky dobývání kosmu či zásadní politické proměny této země, deníky rodiny Kettnerových, které si po celou dobu pečlivě vedl otec rodiny Petr, nabízejí soukromou alternativu velkých dějin. Manželé Kettnerovi a jejich děti nevedou tak dramatický život jako hrdinové předchozích režisérčiných filmů Marcela, René a Katka. Jako statisíce dalších Čechů i Kettnerovi v éře nesvobody soustředili pozornost na svůj „soukromý vesmír“. Fascinující cesta jejich životem je i díky tomu velmi optimistickým a zároveň dojemným svědectvím o důležité roli rodiny, o jedinečnosti a pestrobarevnosti lidského života a neustálém hledání jeho smyslu.