Život podle Václava Havla

Synopse

Pozoruhodný osud výjimečného muže: bohéma, dramatika, disidenta a prezidenta.

O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pestrý Havlův život – rodinu, dětství, jeho lásky, dramatickou tvorbu a politickou činnost – zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Andrea Sedláčková, která Havla představuje ve všech životních etapách a rolích, mj. jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA
Francie

PRODUCENT
ALENA MÜLLEROVÁ, MADELEINE AVRAMOUSSIS, CHRISTINE CAMDESSUS, SERGE GORDEY, KATEŘINA ČERNÁ, MARTA SMOLÍKOVÁ

ŽÁNR
DOKUMENTÁRNÍ FILM

KOPRODUCENTI
ARTE GEIE, Alegria Productions, Česká televize
s podporou Centre national du cinéma a Státního fondu kinematografie ČR

PREMIÉRA
16.11. 2014

DISTRIBUTOR
Česká televize

STOPÁŽ
70 min

FORMÁT
DCP, HD Files

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
Andrea Sedláčková

KAMERA
David Cysař

STŘIH
Boris Machytka

DRAMATURG
Kateřina Krobová, Alena Müllerová

HUDBA
Quentin Sirjacq, Studio Fontána

ZVUK
Ivan Horák

O filmu

Václav Havel, jeden z největších Evropanů dvacátého století, byl umělcem, disidentem, myslitelem své doby a poté i prezidentem. Byl jedním z těch, kteří dokázali propojit svou zemi s dlouhou historií evropského kontinentu po době studené války. Sametová revoluce, která v roce 1989 svrhla komunismus v Československu, byla pozoruhodná: podařilo se nenásilně změnit politický systém a bez jediného výstřelu dosáhnout úplného stažení sovětských vojsk, která okupovala zemi více než 20 let. Mužem, který stál v čele této revoluce, byl Václav Havel. Tento spisovatel, dramatik, bonviván, svůdník, disident, politický vězeň a poté i prezident republiky patří mezi ty, kteří obnovili jednotu našeho kontinentu po období studené války.
Díky trpělivému pátrání ve stovkách hodin rozhovorů, literárních a filozofických textech i archivních dokumentech, z nichž mnoho nikdy nebylo zveřejněno, se podařilo zrekonstruovat životní cestu Václava Havla. Od jeho narození v předválečném Československu přes období komunismu, Pražské jaro, vznik nové České republiky až po jeho smrt v roce 2011. Ve filmu o sobě Václav Havel vypráví hlubokým, elegantním i ironickým způsobem. Jako vzpurný mladík se bouřil proti buržoazii, ze které pocházel, aniž by se mohl spokojit s šedou budoucností pracujícího člověka, kterou mu nutil systém. V umělecké tvorbě našel svobodu, svůj způsob bytí a existence mezi ostatními. I když se shodou okolností stal umělcem, politickým řečníkem a význačným státníkem, vždy zůstal svobodným člověkem.