Jsou hranice, za které se nejde

Fair Play

Synopse

Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA
SLOVENSKO
NĚMECKO

ŽÁNR
DRAMA, SPORTOVNÍ

KOPRODUCENTI
ARINA, DEPARTURES FILM, ČESKÁ TELEVIZE, RWE, RTVS

PREMIÉRA
6. 3. 2014

DISTRIBUTOR
FALCON

STOPÁŽ
100 min

FORMÁT
DCP, BLU-RAY, HD FILES

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE
ANDREA SEDLÁČKOVÁ

SCÉNÁŘ
ANDREA SEDLÁČKOVÁ

KAMERA
JAN BASET STŘÍTEŽSKÝ

STŘIH
JAKUB HEJNA

VÝTVARNICE KOSTÝMŮ
SIMONA RYBÁKOVÁ 

HRAJÍ
JUDIT BÁRDOS, ANNA GEISLEROVÁ, EVA JOSEFÍKOVÁ, ROMAN LUKNÁR, ONDŘEJ NOVÁK, ONDŘEJ MALÝ, JIŘÍ WOHANKA, IGOR BAREŠ, ROMAN ZACH, TAŤJANA MEDVECKÁ

HUDBA
DAVID SOLAŘ, MIRO ŽBIRKA

ZVUK
DANIEL NĚMEC

ARCHITEKT
PETR FOŘT, VIERKA DANDOVÁ

O filmu

Příběh o mladé atletce, která se v normalizačním Československu dostane do státem řízeného dopingového programu, je díky dopingovým skandálům ve vrcholovém sportu neustále aktuální. Producenty z Negativu, Kateřinu Černou a Pavla Strnada, v jejichž dílně vznikly například filmy Alois Nebel, Protektor nebo Štěstí, zaujalo na scénáři kromě dramatického příběhu téma boje o lidskou důstojnost, kterou komunistický režim tak důsledně pošlapával. Film vznikl v česko-slovensko-německé koprodukci.
Hlavní hrdinka filmu, mladá talentovaná sprinterka Anna, se připravuje ve středisku vrcholového sportu na olympijské hry a i přes svůj špatný kádrový profil je zařazena do programu specializované lékařské péče. Její matka Irena (Anna Geislerová), bývalá tenisová reprezentantka, začne mít podezření, že nové podpůrné prostředky, které její dcera dostává, jsou ve skutečnosti zakázaným dopingem, a vydává se do souboje s totalitním systémem, v němž se nehraje podle pravidel fair play.
Fair Play je filmem nejen o státem organizovaném dopingu, ale především o zachování lidské důstojnosti v totalitním státě a o ceně, kterou musel zaplatit každý, kdo se tomuto systému postavil. Hlavní postavě Anně je ve filmu osmnáct let, zhruba ve stejném věku byla i režisérka Andrea Sedláčková v roce 1983. Do scénáře tak mohla vložit mnoho ze svých zkušeností a zážitků a film je pro ni v tomto směru velmi osobní. Sama režisérka emigrovala krátce před sametovou revolucí do Paříže a 17. listopad byl shodou okolností dnem, kdy dostala ve Francii politický azyl.

Aktuality

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#10) This endpoint requires the 'manage_pages' permission or the 'Page Public Content Access' feature. Refer to https://developers.facebook.com/docs/apps/review/login-permissions#manage-pages and https://developers.facebook.com/docs/apps/review/feature#reference-PAGES_ACCESS for details.
Type: OAuthException
Code: 10
Please refer to our Error Message Reference.