Mazel a tajemství lesa

Synopse

Martin je prostě Mazel. Městský kluk s vymazlenou patkou, pořád na telefonu, příroda a les je pro něj jenom otrava a nuda. V létě ale musí Mazel na pár týdnů na tábor pod vrchem Královka, kde se spí ve stanech na louce, kde je polní kuchyň, ráno rozcvička, koupelna v potoce a telefony zakázané. Mazel nic podobného nezažil a zažít ani nechce. Ve velké táborové hře je Mazel pochopitelně za loosera a moc nestíhá, ale právě on na noční hlídce objeví tajemné lesní bytosti. Stvoření různých tvarů a velikostí, travní skřítky, větvíky, bojovné šišky, ostružníky i příbuzné bájných entů. Lesní tvorové potřebují pár Mazlových věcí, aby zatočili s nedalekými těžaři a jejich zkušebními vrty.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA
NĚMECKO
SLOVENSKO

PRODUCENT
PETER BADAČ

ŽÁNR
Rodinný

KOPRODUCENTI
Anette Unger, Petr Oukropec
ZA PŘISPĚNÍ STÁTNÍHO FONDU KINEMATOGRAFIE

PREMIÉRA
8. 7. 2021

DISTRIBUTOR
Bontonfilm

STOPÁŽ
80 min

FORMÁT
DCP, HD Files

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE
PETR OUKROPEC

SCÉNÁŘ
Kateřina Kačerovská

STŘIH
Dana Klempířová

VÝTVARNICE KOSTÝMŮ
Andrea Králová

KAMERA
Lukáš Teren

HUDBA
André Feldhaus

ZVUK
Anders Wasserfall

O filmu

Režisér úspěšného dobrodružného filmu Modrý tygr Petr Oukropec natočil dobrodružnou fantasy novinku pro celou rodinu Mazel a tajemství lesa. Lidským hrdinou filmu je městský kluk Martin s přezdívkou Mazel.
„Vedle lesních postaviček pro nás byla důležitá atmosféra letního tábora, aby byla opravdová. Jak si ji dospělí pamatují a jaká bývá i teď,“ říká Petr Oukropec. Během natáčení proto skupina dětských herců prožívala paralelně skutečný tábor a děti pak před kamerou projevovali nehranou pospolitost a přirozenost. „Dětští herci přestali vnímat rozdíly mezi natáčením a hrou, mezi skutečnými vedoucími a těmi hereckými, takže jsme pak vlastně točili jeden opravdový oddíl,“ dodává režisér.
Ústřední píseň svydala přesně v den jeho premiéry v českých kinech Bára Poláková. Skladbu s názvem „Voda“ složila s Davidem Hlaváčem a nazpívala ji jako duet společně s desetiletou Annou Matáskovou. Singl vychází v distribuci Supraphonu, videoklip k písní dotváří záběry z filmu.
„Film se odehrává na letním táboře v přírodě a voda v něm hraje celkem důležitou roli. Bavilo mě podívat se na vodu ne jako na věc, ale jako na živou bytost a tak o ní i přemýšlet. V tomhle úhlu jsme se pak při psaní textu pohybovali,“ přibližuje vznik písně Bára Poláková. „Vyšla z toho balada a hned nás napadlo, že by bylo skvělé ji nazpívat jako duet, kde by druhý hlas bylo dítě. Souzní to se samotným filmem a dětský hlas vystihuje čistotu, nevinnost i zranitelnost samotné vody,“ pokračuje Bára.