Krátké filmy Pavla Marka a Romana Včeláka

Mrtvý les a jiný bulšit

Synopse

Pásmo Mrtvý les a jiný bulšit představuje nejlepší krátké filmy režiséra Pavla Marka a kameramana Romana Včeláka, které vznikly v letech 1983 – 1993. Jejich společná filmová skupina Bulšitfim zaujala na scéně amatérského filmu netradiční poetikou inspirovanou sny a nevědomým prožíváním.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

PRODUCENT
PAVEL STRNAD

ŽÁNR
Pásmo krátkých filmů

DISTRIBUTOR
Asociace českých filmových klubů

PREMIÉRA
29. 2. 2000

STOPÁŽ
73 min

Trailer a fotografie

Tvůrci

REŽIE
PETR MAREK

KAMERA
Roman Včelák

HUDBA
Milan Guštar

O filmu

Pásmo Mrtvý les a jiný bulšit je složeno ze čtyř krátkých filmů. Úvodní snímek Narozeniny v parku (1987) byl natočen v petřínských sadech za pouhý jeden den. Stárnoucí oslavenec v něm zoufale prosí Kašpara, aby ho udělal mladším. Černobílý film Sklizeň (1992) je drsný příběh dvou stařenek v nemocničním pokoji, který svého času vyvolal na FAMU polemiku o filmařské etice. Základ scénáře k filmu Vychovatel ke strachu (1989) vznikl použitím techniky psychického automatismu v létě roku 1987. Postava Vychovatele je personifikací tušeného pocitu strachu a ohrožení a tak, jak se v průběhu filmu tajuplně zjeví na svých starodávných lyžích, tak na konci filmu zmizí. Posledním filmem v celovečerním pásmu je Mrtvý les (1990), podivný příběh frustrovaného mykofága a jeho ženy – autosexuální psychoerotičky. V jedné ze svých prvních filmových rolí se zde objevil herec Tomáš Hanák.
Pásmo Mrtvý les a jiný bulšit představuje nejlepší krátké filmy, které vznikly za spolupráce režiséra Pavla Marka a kameramana Romana Včeláka v letech 1983-1993. Původní hudbu k filmům zkomponoval Milan Guštar, ke stálým spolupracovníkům patřili Dalibor Fencl, Lucie Simerová, Andrea Landovská a Martin Radimecký.

Narozeniny v parku
1987, Bulšitfilm, 11 min
Hrají: Pavel Marek, Dalibor Fencl, Soňa Pajerová, Petr Pešice, Lucie Simerová, Martin Vileta, Pavla Hrabincová, Jiří Turek.

Sklizeň
1992, FAMU, 7 min
Hrají: Petr Meissel, Martina Michálková, Anna Ledková, Šubrtová a Martin Kalista

Vychovatel ke strachu
1989, Bulšitfilm, 16 min
Hrají: Dalibor Fencl, Martin Radimecký, Milan Guštar, Lucie Simerová, Jindřich Petrlík, Petr Pešice a další.

Mrtvý les
1990, Bulšitfilm, 39 min
Hrají: Tomáš Hanák, Martina Michálková, Tomáš Turek, Jiří Skála a další.