Synopse

Současná česká vesnice. Lány polí obklopují malý statek, kde hospodaří padesátiletý Josef se svou ženou Evou a třemi dětmi. Josef se snaží žít alternativně a vede donkichotský boj proti místnímu agropodniku. Trpí tím jeho rodina, svým dětem zakazuje počítače, mobily i internet, což těžce snáší především šestnáctiletá Žofka.
Agropodnik patří Viktorovi, který jde ve stopách svého dominantního otce. Půda je pro něj jen nástrojem pro dosažení zisku bez ohledu na ekologické dopady a dlouhodobou udržitelnost. K Viktorovi přijíždí na prázdniny jeho osmnáctiletý syn Míra, který přes rok žije s matkou v Praze. Viktor by Míru rád zapojil do řízení agrokombinátu, ale Míra to odmítá, protože s otcovým přístupem nesouhlasí a sám se identifikuje spíše s mladým protestním hnutím.
Míra se sblíží s Žofkou, ale jejich vztah je turbulentní, zvlášť, když se oba teenageři začínají vyhraňovat vůči svým dominantním otcům. Viktor se snaží přesvědčit Míru, aby se nestýkal s Žofkou, zatímco Josef nerad vidí, že se Žofka vymaňuje z jeho vlivu. Když se Míra s Žofkou rozhodnou společně z vesnice utéct, zdá se, že to pro ně bude nejlepší řešení jejich situace.

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA, NĚMECKO, SLOVENSKO

ŽÁNR
DRAMA

KOPRODUCENTI
Česká televize, 42films GmbH, Artileria s.r.o.
Za finanční podpory Státního fondu kinematografie, Mitteldeutsche Medienförderung a Audiovizuálného fondu

PREMIÉRA
15. 2. 2024

DISTRIBUTOR
Bontonfilm

STOPÁŽ
103 minut

FORMÁT
DCP, HD Files

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
BOHDAN SLÁMA

KAMERA
DIVIŠ MAREK

STŘIH
JAN DAŇHEL

HRAJÍ
Martin Pechlát, Marek Daniel, Boleslav Polívka, Magdalena Borová, Tomáš Sean Pšenička, Dorota Šlajerová, Judit Bárdos, Gabriela Míčová, Marie Ludvíková

HUDBA
Jakub Kudláč 

O filmu

Po setkání s otužilcem Broňou (Pavel Nový) začíná ovdovělá Hana (Zuzana Kronerová) pozvolna měnit svůj stereotypní život, který se doposud točil výhradně kolem jejích synů (Marek Daniel, Václav Neužil), snach (Petra Špalková, Tatiana Vilhelmová) a vnoučat. Zatímco šedesátnice Hana prožívá love story, tradiční víkendové obědy v rodinné vile ztrácejí na idyličnosti a postupně vyplouvá na povrch, že každý z hrdinů má nějaké tajemství. Haniným nečekaným spojencem se stává vnuk Ivánek, který si zamiloval nejen svérázného Broňu, ale i jeho slepici Adélu a otužileckou komunitu na břehu Vltavy. Příběh rozkrývající nelehké vztahy mezi třemi generacemi přináší naději, že život lze vzít do vlastních rukou v jakémkoli věku.