Synopse

Jak být spokojený a přitom nebýt sám?

Pozoruhodné herecké výkony v čele se Simonou Babčákovou v realistické komedii o šestici bilancujících třicátníků. Jsou dlouholetí přátelé a postupně se všichni přestěhovali z Jablonce do Prahy. Po společném setkání na večírku v jejich rodném městě je jim jedno jasné – vědí, co v životě nechtějí, ale zároveň ještě nepřišli na to, co by chtěli. Zatímco první z nich se snaží urputně otěhotnět, druhá pije o něco víc, než je “společensky” přijatelné, třetí zjišťuje, že žije v manželství s neškodným tyranem. O nic lépe na tom není ani trojice mladých mužů – jeden studuje devátým rokem vysokou školu a jeho přítelkyně ho podvádí se svým bývalým, další čeká na příležitost, jak sdělit matce, že je gay, a třetí neváhá konzultovat své trable s psychiatrem. Na řadu tak přichází dávný nápad – společný život na statku, po kterém kdysi všichni tak toužili. Vyjde jim tenhle nový pokus o štěstí?

ZEMĚ
ČESKÁ REPUBLIKA

ŽÁNR
komedie, drama

KOPRODUCENTI
ČESKÁ TELEVIZE, FAMU

PREMIÉRA
12. 11. 2009

DISTRIBUTOR
AEROFILMS

STOPÁŽ
97 min

FORMÁT
35 mm, HD Files

Trailer a fotografie

Tvůrci

SCÉNÁŘ A REŽIE
Jitka Rudolfová

KAMERA
Michael Kaboš

STŘIH
Otakar Šenovský 

DRAMATURG
Kristián Suda

HRAJÍ
Simona Babčáková, Jakub Žáček, Zuzana Onufráková, Václav Neužil, Pavlína Štorková, Michal Kern, Jaroslav Plesl, Jiří Havelka, Lucie Žáčková

HUDBA
Nůž

ZVUK
Richard Müller

O filmu

Film Zoufalci byl natočen v dílně Věry Chytilové na katedře režie, producentsky jej zaštítila společnost Negativ a vznikl ve spolupráci s Českou televizí a FAMU. Režisérka Jitka Rudolfová dostala během studií na FAMU nabídku ke spolupráci od producentů z Negativu, což vedlo k tomu, že rozvinula svou myšlenku na absolventský film do rozsahu celovečerního filmu. Rudolfová získávala už od počátku studií na FAMU za své studentské filmy pravidelně nejrůznější ceny. V Čechách získala mezi filmovými studenty hned ty nejcennější: s filmem Marta a Berta 26 vyhrála Famufest, který ji v minulosti ocenil i v kategorii nejlepší dokument za film Lucie už je v posteli a na mezinárodním Fresh Film Festu byl oceněn její film Svatyně.
Námět k filmu Zoufalci, který měl původně podtitul „Životní bilance ve třiceti“, začala Rudolfová psát během čtvrtého ročníku na FAMU. „Zajímalo mě, proč člověk ve svém životě dělá určité bezútěšné věci – a neumí proti tomu v tu chvíli adekvátně bojovat, jejich nesmyslnost a trapnost si uvědomí až ve zpětném pohledu. Otázka tedy zněla – zda a kudy z toho vede cesta ven. Samotný titul filmu – Zoufalci – jsem proto zamýšlela spíše s nadsázkou, zoufalství jednotlivých postav mi totiž připadá velmi přirozené. Mohl by to být příběh většiny z nás,“ říká Rudolfová.